• česky"
  • Deutsch"
 

Jakubské stezky v Evropě

Současný stav Evropské sítě Jakubských cest v Evropě

Jakubské stezky v Evropě

Svatojakubská pouť vede z mnoha míst v Evropě na španělské pobřeží do Santiaga de Compostela. Odtud pak mnozí středověcí poutníci pokračovali až na pobřeží, do sto kilometrů vzdálené Finistery, považované v té době za konec světa (finis terrae).

Klasická svatojakubská cesta začíná ve Francii v městečku St. Jean Pied de Port pod Pyrenejemi. Dnes jsou nástupní trasy na Svatojakubskou pouť značeny i z mnohem vzdálenějších míst.

Bezpočet různých variant Svatojakubské cesty vede celou Evropou do Santiaga de Compostela. Spojuje kostely zasvěcené sv. Jakubovi, ale i jiná významná místa duchovního charakteru. V posledních 30 letech se stále více turistů a poutníků z celého světa vydává na Svatojakubskou cestu.

Svatojakubské cesty tvoří celý systém cest. Jako potoky a říčky vedou do říčního systému, tak procházejí nejrůznější cesty celou Evropu do Španělska. Proto je také správné mluvit o Svatojakubských cestách v množném čísle. Ve Španělsku vede hlavní cesta, Camino francés, z Pyrenejí až do Santiaga de Compostela a ještě dál na mys Finisterre u Atlantiku.

Svatojakubskou cestu v roce 1987 vyhlásila Evropská rada první Evropskou kulturní cestou a UNESCO ji v roce 1993 zařadilo do svého seznamu světového kulturního dědictví.

 
 

© 2011, Centrála cestovního ruchu - jižní Morava, info@ccrjm.cz
Všechna práva vyhrazena

Web & Design by Persona studio
[ Starší verze ]
Logo EU   Logo programu AT-CZ