Cesty v Evropě

Současný stav Evropské sítě Svatojakubských cest v Evropě

 

Evropa

http://www.camino-europe.eu/
http://www.caminodesantiago.me.uk/

 

Španělsko

http://caminodesantiago.consumer.es/
http://www.caminosantiago.com/index.php

 

Švýcarsko

http://www.jakobsweg.ch/de.html

 

Rakousko - Spolek na podporu Svatojakubských cest v Rakousku

http://www.jakobswege-a.eu

 

Francie - Sdružení ACIR

http://www.chemins-compostelle.com/sommaire.html

Svatojakubská pouť vede z mnoha míst v Evropě na španělské pobřeží do Santiaga de Compostela. Odtud pak mnozí středověcí poutníci pokračovali až na pobřeží, do sto kilometrů vzdálené Finistery, považované v té době za konec světa (finis terrae).

 

Klasická Svatojakubská cesta začíná ve Francii v městečku St. Jean Pied de Port pod Pyrenejemi. Dnes jsou nástupní trasy na Svatojakubskou pouť značeny i z mnohem vzdálenějších míst.

 

Bezpočet různých variant Svatojakubské cesty vede celou Evropou do Santiaga de Compostela. Spojuje kostely zasvěcené sv. Jakubovi, ale i jiná významná místa duchovního charakteru. V posledních 30 letech se stále více turistů a poutníků z celého světa vydává na Svatojakubskou cestu.

 

Svatojakubské cesty tvoří celý systém cest. Jako potoky a říčky vedou do říčního systému, tak procházejí nejrůznější cesty celou Evropu do Španělska. Proto je také správné mluvit o Svatojakubských cestách v množném čísle. Ve Španělsku vede hlavní cesta, Camino francés, z Pyrenejí až do Santiaga de Compostela a ještě dál na mys Finisterre u Atlantiku.

 

Svatojakubskou cestu v roce 1987 vyhlásila Evropská rada první Evropskou kulturní cestou a UNESCO ji v roce 1993 zařadilo do svého seznamu světového kulturního dědictví.