Poutnické budky nachystány na babí léto

Poutnické budky na jihomoravské Svatojakubské cestě jsou připraveny na babí léto a na návštěvy poutníků. Koncem léta jsme provedli každoroční zevrubnou kontrolu všech poutnických informačních budek (pilgrim pointů) a jejich opravu technického rázu. 

Jediná poutnická budka, kterou nebylo možno zkontrolovat, je ta v obci Vilémovice nedaleko Macochy. Po jejím poškození vandaly ji pan starosta před rokem umístil na zeď obecního úřadu a nyní kvůli opravě fasády dočasně uschoval na obecním úřadě, než budou opravy hotovy.

Za více než dva roky používání poutnických budek se bohužel několik z nich změnilo k nepoznání. Staly se obětí opakovaného vandalismu, spočívajícího nejčastěji v orazítkování či počmárání jejích stěn či krádeže sčítače a deníku. Z dvířek několika budek zmizela přírodní mušle hřebenatka. Naštěstí pod opravdovou mušlí je její obrázek na schránce i vygravírovaný, takže symbol této slavné poutní trasy tak zůstává vždy přítomen. 


Většina poutnických budek se ale stále těší velmi dobré kondici, leckde se o budku evidentně stará někdo místní a chrání ji. Například ta v Uherčicích dostala černá písmena a krásný nový lak. Nebo ta v Jedovnicích u kostela sv. Petra a Pavla se pyšní krásnou plechovou stříškou, která ji chrání před nepřízní počasí. Děkujeme! 


Příští rok je v plánu oprava povrchu budek a natření speciálním lakem. Tam, kde chybí mušle hřebenatka, sčítač poutníků či deník, budou doplněny. A pokud to vyjde, možná přibude jedna nová poutnická budka. Nechte se překvapit kde.


Dělá nám velkou radost, že podle informací z obcí, infocenter, ubytovatelů, ale i mechanických sčítačů a poutních deníků, se vás každoročně na kratší či delší putování po jihomoravské Svatojakubské cestě vydává stále víc a víc. Moc děkujeme, zejména za spoustu milých vzkazů v deníčcích. Je vidět, že budky jsou vítaným zpestřením putování a plní skvěle svou funkci.


Přejeme příjemné podzimní putování jihomoravskou krajinou.

další novinky

Červnové společné putování

Červnové společné putování

Leave review
Druhý ročník putování od kostela sv. Jakuba v Brně k opevněnému kostelu sv....
Read More
Putování od Jakuba k Jakubovi 2024

Putování od Jakuba k Jakubovi 2024

Leave review
Read More
Úplňkové putování 26.12.2023

Úplňkové putování 26.12.2023

Leave review
Read More
Střípky z poutnického setkání

Střípky z poutnického setkání

Leave review
V sobotu 11. listopadu v Praze proběhlo pod patronací spolku Ultreia již tr...
Read More
Podzimní putování Moravským krasem

Podzimní putování Moravským krasem

Leave review
V září jsme vyrazili na pouť po Svatojakubské stezce v úseku z Rudic do Brn...
Read More