Svatojakubské „Pilgrim pointy“ budou první na jižní Moravě

Ani v tomto přetěžkém období Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava rozhodně nezahálí a prací z domova chystá na jarní sezónu jedno nevšední překvapení. Jednou z mnoha našich činností je také podpora poutního turismu v kraji a tak jsme se rozhodli, že na nejvýznamnější evropské poutní trase, vedoucí také jižní Moravou až do španělského Santiaga de Compostela, vzniknou nově speciální poutnická zastavení, pracovně nazvané Pilgrim pointy.


Po vzoru poutních tras ze zahraničí (viz fotografie z Rakouska) plánujeme vytvořit v obcích na Svatojakubské cestě na jižní Moravě vždy malý poutnický bod, kde procházející poutníci naleznou mapové infomateriály, upomínkové razítko, sčítač poutníků či knihu pro zápisky.
Ze zkušeností totiž víme, že poutníci tato místa velmi vyhledávají a aktivně po nich vždy pátrají. Taková místa musí být navíc dostupná nonstop.


Razítka v poutnickém cestovním pase, tzv. credenciálu, opravňují putující využít slev v zařízeních, která poutníky skromně ubytovávají či poskytují pohoštění (na rozvoj takových zařízení se také zaměříme). Poutnické budky jsou rovněž jistým druhem ubezpečení, že poutníci putují správným směrem, doma pak milou vzpomínkou na navštívená místa.


Zápisky v poutních knížkách a data ze sčítačů pak provozovateli poskytují informace o využívanosti daných úseků Svatojakubské cesty.


Na území České republiky budeme prvním krajem, který tyto Pilgrim pointy zřizuje.


Ke konci února k nám dorazily speciálně vyrobené dřevěné poutnické budky, které budeme nyní upravovat gravírováním a instalací vnitřních součástí včetně informačního textu k jejich používání.


Jejich podobu představíme veřejnosti a všem obcím na trase již brzy.

další novinky