Na výletě po jihomoravské Svatojakubské cestě - díl první

Všem, kteří se chystali letos putovat do Santiaga de Compostela, nastala nečekaná komplikace kvůli viru Covid-19.  Španělská poutnická federace tak kvůli prozatím uzavřeným poutnickým ubytovnám tamější putování nedoporučuje. 


Tato skutečnost může být ale také příležitostí poznat více české úseky této nejznámější evropské poutní trasy, případně v Čechách či na Moravě začít letos etapové putování až do Compostely.


Jižní Moravou prochází "páteřní" moravská trasa od Opavy přes Olomouc a Brno do Mikulova (jihomoravský úsek měří 115 km), od východu se navíc připojuje provizorně vyznačená trasa od Velehradu přes Chřiby, Bučovice a Slavkov (92,5 km). V dlouhodobějším výhledovém plánu je doznačení trasy směrem na Telč a Český Krumlov.Na putování se vám bude rozhodně hodit stáhnout si brožuru pro poutníky z našeho webu. Vyzvednout si ji také můžete v infocentrech podél trasy. Ze Sloupu přes Macochu a Křtiny do Brna

Do Sloupu v Moravském krasu dojedete pohodlně z Brna s přestupem na Blanensku. Autobus vás vysadí přímo před poutním kostelem P. Marie Bolestné. Odtud vás žlutá značka přivede k nedalekým Sloupsko-šošůvským jeskyníma kolem několika závrtů vstoupíte k srdci Moravského krasu - propasti Macocha. Po pauze k odpočinku a občerstvení, se od chaty vydáte po červené značce k Vilémovicím a od rozcestí Harbechy sestoupíte krátkým klesáním polní cestou po žluté značce do Jedovnic. Oběd a třeba i koupání se přímo nabízejí.


Po zelené značce přijdete brzy k unikátnímu Rudickému propadání a poté vystoupáte k větrnému mlýnu v Rudici. Stále po zelené dojdete navečer do významného poutního místa - Křtiny, které je křižovatkou Svatojakubské cesty s Cyrilomětodějskou stezkou vedoucí od Vranova na Velehrad. Ve Křtinách rozhodně nevynechejte návštěvu barokního poutního kostela Jména Panny Marie.  V nohách máte 21 km a k noclehu tak využijte některou z místních nabídek.


Ráno zamiřte po modré značce směřující k odbočce k jeskyni Výpustek a od rozcestí Nad Arboretem přeskočte na červenou, do Bílovic nad Svitavou, kde si dáte oběd a zasytíte se. Za nádražím se po pravém břehu řeky stále po červené vydáte k Brnu. 


Od Obřan pokračujte po provizorních žlutých šipkách podél Svitavy až k Zábrdovickému kostelu a poté se dejte vpravo a přes Bratislavskou a Jezuitskou ulici a přijdete ke kostelu sv. Jakuba Staršího - poutnického středobodu na jihomoravské Svatojakubské cestě. Máte v nohách úctyhodných 40 km. Gratulujeme!


Brzy vám přineseme další tip na výlet, na který můžete vyrazit, i když máte na putování jen pár dní volna.

další novinky

Červnové společné putování

Červnové společné putování

Leave review
Druhý ročník putování od kostela sv. Jakuba v Brně k opevněnému kostelu sv....
Read More
Putování od Jakuba k Jakubovi 2024

Putování od Jakuba k Jakubovi 2024

Leave review
Read More
Úplňkové putování 26.12.2023

Úplňkové putování 26.12.2023

Leave review
Read More
Střípky z poutnického setkání

Střípky z poutnického setkání

Leave review
V sobotu 11. listopadu v Praze proběhlo pod patronací spolku Ultreia již tr...
Read More
Podzimní putování Moravským krasem

Podzimní putování Moravským krasem

Leave review
V září jsme vyrazili na pouť po Svatojakubské stezce v úseku z Rudic do Brn...
Read More